
U Đurđevcu je, kao i u cijeloj Podravini, rođeno mnogo umjetnika, slikara i kipara, među kojima je bio onih akademski obrazovanih i s ostvarenim sjajnima opusima koji neprestano privlače pažnju struke i publike. Drugi su prebrzo pali u zaborav. No, bilo je mnogo onih koji su slikali u svoje slobodno vrijeme, uz neki svoj stalni posao, a bili su vrlo kreativni i uspješni. Unatoč tome što se njihova djela nalaze u mnogim privatnim i javnim zbirkama, pa čak i u galerijama, gotovo su potpuno zaboravljeni. To je neobično tim više što oni nisu živjeli u nekim davnim stoljećima nego su bili naši suvremenici, a nerijetko i sumještani. Upravo u takav zaborav pao je Josip Legradi koji je rođen prije 80 godina u Đurđevcu, a zauvijek nas je napustio u prosincu 2016. Iako su ga mnogi poznavali i čuvaju uspomenu na njegov život i djelo, u široj je javnosti potpuno nepoznat. Podataka o njemu nema čak niti na mrežnim mjestima osim što se poneka od njegovih slika povremeno pojavi na popularnim mjestima za online prodaju. Nekima od njegovih prijatelja i kolega slikara, među kojima treba istaknuti Petra Topljaka i Zdravka Šabarića, treba zahvaliti što su prikupljeni i objedinjeni ovi podaci o Josipu Legradiju i na taj način barem na simboličan način obilježene njegove gore spomenute obljetnice.
Josip Legradi rođen je u Đurđevcu 3. ožujka 1944. u obitelji Stjepana i Marije Legradi rođ. Jendrašic u današnjoj Kumičićevoj ulici (Jendrašicev sokak). Odrastao je uz mlađega brata Ivana (1948.-2009.) i osnovnu naobrazbu stekao je u rodnom Đurđevcu. Od 1963. živio je i radio u Zagrebu te je samo povremeno dolazio u Đurđevac. Zasnovao je obitelj 1977. s Ivom Tolj (1948.-2006.). Slikarstvom se počeo baviti još u Đurđevcu 1960.

Legradi je po zanimanju bio strojobravar uz što je vezano i njegovo umjetničko izražavanje. Naime, izrađivao je skulpture elektrozavarivanjem i autogenim rezanjem. Iako se to čini vrlo neobično, nije bio jedini umjetnik koji je na taj način izražavao svoju kreativnost. Često je sudjelovao na izložbama i to u domovini i inozemstvu (stotine grupnih izložbi), a samostalne izložbe imao je u Zagrebu i rodnom Đurđevcu. Osim toga, djela su mu bila izložena u Ljubljani, Beogradu, Karlovcu, Poreču, Rijeci, Rovinju, Sarajevu, Varaždinu, Zagrebu, Amsterdamu, Beču, Grazu i drugdje. Bio je zaposlen u Tvornici parnih kotlova u Zagrebu, a kao radnik u toj tvornici sudjelovao je u udruživanju radnika sklonih likovnom stvaralaštvu. Tako je 1969. sudjelovao u osnivanju likovnog udruženja Grupa 69. Za svoj radio primio je mnogobrojne nagrade i priznanja i to za slike, ali i za kiparske radove. Djela mu se nalaze u zbirkama i galerijama diljem svijeta, najviše u Europi, ali i u Americi.
Osim što je bio član likovne udruge umjetnika Grupa 69, bio je član Likovnog udruženja u rodnom Đurđevcu koje je osnovano 1976. Rado se družio sa slikarima i kiparima iz rodne Podravine, a pogotovo naivcima. Nažalost, premalo se zna o Josipu Legradiju i njegovom stvaralaštvu pa bi tek trebalo prionuti prikupljanju podataka o njegovim radovima. S obzirom da je bio vrlo plodan autor koji je često izlagao, podataka ne bi nedostajalo. Josip Legradi umro je 12. prosinca 2016., a posljednje počivalište mu je uz suprugu Ivu Legradi na groblju Markovo polje u Zagrebu.
Nikola Cik
KOMENTARI