“Željeznicu guta već daljina …” (II)


 

Kratkotrajni snijeg je okopnio i ponovno otkrio svu stravičnost i jadnost okoliša đurđevečke željezničke postaje. Doista su se djelatnici na željezničkoj postaji trudili tijekom zimskih mjeseci držati ovu malu i jadnu stanicu u najboljem redu. Čekaonica je uvijek dobro zagrijana i čista koliko može biti uz nepristojne putnike koji u nestrpljivom iščekivanju šaraju i uništavaju zidove i stolariju, prolijevaju svoja pića i mokre svuda u okolišu. Prva je sreća da netko od njih nije u mraku propao u onu šahtu koja već godina stoji otkrivena, a sada preko njezinog otvora nije prepriječena niti letva koju je ranije netko dobronamjeran bio postavio. Na prilazu peronima snijeg je bio široko razgrnut i pazilo se da hodne površine ne budu zaleđene. Ali, ne mogu niti požrtvovni djelatnici (koji imaju i pregršt svojih „unutarnjih“ problema sa softverom i hardverom, pametnim karticama koje je dizajnirao očito netko od koga je zdrava pamet pobjegla, popustima, novčanicama i kovanicama, …) razgrnuti snijeg ili pomesti stazu koje nema. Ne mogu održavati prilaz stanici kojeg nema. A njihov posao ne bi trebao biti niti postavljanje novog pločnika uz zgradu stanice. Koliko smo mogli vidjeti tijekom prošle godine trava je redovito košena (nadamo se da će tako biti i tijekom sezone koja upravo započinje) iako površine uz zgradu i neuredno i skučeno parkiralište ne možemo nazivati travnjacima s obzirom da oštrog kamenja ima svuda uokolo.

No ljudi se snalaze, razbijaju svoja koljena padajući na tome kamenju i razbijenim pločnicima, nište svoju obuću i odjeću. Šute i trpe jer znaju da može biti i gore. Znaju da možda za koju godinu na ovu postaju, kakva god ona bila, možda neće imati po što dolaziti jer će se u Đurđevcu zaustavljati još manje vlakova. Takva strepnja vidljiva je u očima onih koji dolaze tamo redovito i razmišljaju o ovim problemima i njihovim rješenjima. A do rješenja vjerojatno nije tako teško doći. Kad bismo barem nakratko mogli zanemariti prepucavanja oko toga što je čija nadležnost i što je čija obaveza. Neki svojoj obavezom smatraju upozoriti na ovaj problem, drugi neka pod svoju obavezu uzmu rješavanje problema, a treći neka ulože malo truda i naprave nešto konkretno. Žalosno je da uz toliko nezaposlenih i raspoloženih osoba u našem gradu i domovini nema nikoga tko bi im naložio konkretne zadatke. Svjesni smo da okoliš i uređenje željezničkih postaja, pogotovo ovako malih, nije problem samo Đurđevca, ali šteta je da naš grad ne može prednjačiti u rješavanju ovakvih problema, a njegovi žitelji se vole hvaliti da prednjačimo po mnogo čemu. Sviđalo se to nekima ili ne, još uvijek smo grad i to jedan od samo tri u županiji. Žalosno je što će oni turisti koji vlakom odluče doći posjetiti izložbu slavnog Pabla Picassa u središtu Đurđevca, u prvome susretu kad stupe na našu malu željezničku postaju zateći Guernicu.

 
comment 

KOMENTARI

Komentari

Ova stranica koristi Akismet za smanjenje neželjene pošte. Saznajte kako se obrađuju podaci vaših komentara.

Podravske širine