Jedan od toponima koji je sasvim iščeznuo iz upotrebe je Radmaničev melin. Bio je to naziv potočnog mlina koji se nalazio na vodotoku Bistra, a na području današnjeg naselja Ladna Voda u sastavu Ferdinandovca. Podsjetimo, Bistra je bio najveći i najvažniji vodotok poslije rijeke Drave u ovome dijelu Podravine. Na jednome od mjesta gdje su dva kraka toga vodotoka činila ušće bio je smješten potočni mlin koji je u 18. i 19. stoljeću nosio ime po obitelji Radmanić.
Iz pisanih povijesnim izvora znamo da su članovi obitelji Radmanić u 17. i 18. stoljeću u Đurđevcu, odnosno tamošnjoj krajiškoj utvrdi obnašali razne vojničke funkcije kao časnici. Čini se da su na taj način stekli ugled i bogatstvo te su podigli na pogodnome mjestu svoj mlin koji su davali u zakup različitim mlinarima koji su pak ondje živjeli sa svojim obiteljima. Možemo samo zamišljati kako je taj mlin izgledao, a sigurno je bio markantan objekt u prostoru jer je ucrtan kao zidana građevina na zemljovidima i katastarskim planovima. Svatko tko je vidio objekte na poznatim Radmanovim mlinicama na rijeci Cetini kod Omiša može zamisliti kako su izgledali takvi mlinovi. Osim po položaju i izgledu, Radmaničev melin ima slično ime, ali i potječe iz istog vremena kao i Radmanove mlinice.
Nakon što je izumrla đurđevečka obitelj Radmanić mlinom su gospodarili drugi vlasnici, a sredinom 19. stoljeća to je bila obitelj Dimaček te je na zemljovidu iz toga doba na tome mjestu zabilježen toponim Dimaček Mühle. Mlinari i članovi njihovih obitelji koji su živjeli i radili u tome mlinu upisivani u crkvenim matičnim knjigama u Đurđevcu, a onda i u Ferdinandovcu i tako je bilo do pred kraj 19. stoljeća kada su ondje upisani posljednji mlinari, odnosno jedna romska obitelj koja se ondje naselila kada je mlin već prestao s radom. Naposljetku je mlin srušen pred kraj 19. stoljeća. Danas se tek otprilike može nazrijeti mjesto gdje se mlin nalazio jer put koji je vodio do mlina postoji i sada vodi preko vodotoka kroz duboku podravsku šumu i đurđevečke konake.
KOMENTARI