Osnivanje gimnazije u Đurđevcu 1963. godine


Inicijativa o otvaranju gimnazije u Đurđevcu začeta je 1963. godine kada je Savjet za prosvjetu i kulturu Općine Đurđevec imenovao inicijativni odbor za osnivanje srednje škole u Đurđevcu u sastavu: Ljubica Cik, predsjednik Skupštine Općine Đurđevec, Đuro Šostarec, načelnik Odjela za društvene službe, Ivan Tomljanović, direktor banke i predsjednik Školskog odbora osnovne škole, Đuka Turković, predsjednik Savjeta za prosvjetu i kulturu Općine Đurđevec, te Ivan Zvonar, predsjednik SSRN-a Općine Đurđevec i predsjednik Društvenog fonda za školstvo. Isprva je postojala želja za otvaranjem srednje škole poljoprivredne, građevinske ili ekonomske škole, ali je u konačnici  prihvaćen prijedlog o osnivanju gimnazije. Za početak je predviđeno otvaranje Područnog odjeljenja Gimnazije Ivo Marinković u Koprivnici, a postupnim povećanjem razreda u bližoj budućnosti gimnazija bi se osamostalila. Općinska skupština imenovala je učitelja osnovne škole Ferdu Tomicu za rukovoditelja te odredila upis moguća 92 buduća gimnazijalca u prvi razred školske godine 1963/64. Prvi sastanak Razrednog vijeća održan je 27. kolovoza na kojoj je donesena odluka o formiranju tri razreda a predavati će učitelji osnovne škole i dva profesora koja su se javila na natječaj. Pedagoško-stručni nadzor obavljat će matična gimnazija u Koprivnici na čelu s direktoricom Doricom Pandur. Prvi predavači bili su: Ankica Konjarek (hrvatski, latinski), Vinko Periša (matematika, fizika), Mijo Vrbančić (društveno-političko uređenje), Marija Turković (biologija), Ivanka Piškorec (povijest), Antun Peroković (likovna umjetnost), Andrija Turković (glazbena umjetnost), Martin Cik (zemljopis), Ljubomir Švedek (tehničko obrazovanje) Bosiljka Tomica i Ferdo Tomica (tjelesni odgoj). Budući da je prof. Tatjana Ruso (ruski i engleski) odustala prije početka nastave, gimnazijalci su bili zakinuti za dotične jezike. Slično je bilo i s njemačkim jezikom. Ivan Široki predavao je samo dva mjeseca a nakon njega nakratko apsolvent Miroslav Dolenec, da bi se do završetka školske godine na tom mjestu izmijenilo pet predavača. Gimnazija se osamostalila 1964., a od 1967. godine djeluje u okviru Centra za odgoj i usmjereno obrazovanje Vilim Galjer. Prvi direktor gimnazije bio je Mijo Vrbančić. Danas gimnazija nosi ime prof. dr. Ivana Kranjčeva.

 
comment 

KOMENTARI

Komentari

Ova stranica koristi Akismet za smanjenje neželjene pošte. Saznajte kako se obrađuju podaci vaših komentara.

Podravske širine