Podravci bi rekli za svoje imanje da je to gruntišče, parcela s pripadjućom ižom (kućom), škednom (štagljem), kocom (svinjcem), vrtom i potkućnicom u vidu travnika i moguće livadom ili manjom oranicom, ovisno u kojem se dijelu naselja gruntišče nalazilo. Prostor s kućom i gospodarskim zgradama zove se dvor (dvorište). I ovaj put ćemo se poslužiti zapisima Tome Jalžabetića iz 1898. godine. On iznosi da su tada u Đurđevcu kuće bile poredane uz put. Gdje je bilo široko gruntišče, na njem je kuća uzduž ulice i s vrtom, a gdje je gruntišče usko tu je kuća podignuta uzduž gruntišča s vrtom iza kuće ili iza štaglja. Drvnik je negdje pred kućom ili iza kuće, a bunar i gnojište bliže staji i svinjcu. Jalžabetić je za primjer opisao svoje dvorište:
Kraj vulice (pota) je napravlena je iža. Od iže zagradjene plot do sosedove iže. Kraj iže je drvnik, a naspram njega nasuprot e zdenec. Do drvnika je kotec, dole za svinje a na naižu za kokoši. Nuz kotec so stope za kašo toči. Za kocom e mali plac, koj e zagradjen dok se svinje vkocu rane, kaj moro preko dneva biti na zemle, jer e obole noge, ako so navek na podu. Jeno poldrug klafter daleko od koca nuz medjo je škeden. Škeden velimo celomu stajnu a to je: štale, parme guvno i plevnak ako je se to pod jednem krovom. Pred štalome gnojišče, a za gnojiščeme jama zezidana za gnojnico. Zmed gnoja i zdenca je zezidana repnica kao mali podrum. Repnica velimo zato, kaj se v nuter spravla na zimo repa i krumper. V podrum pak more stati nuz oto još i lagev i kaj goder oče čovek vnuter deti. Pred škednom a nuz gnoja stoji slama dok se mlati. Nakraj škedna je vrčak ogradjen od dvora, odzdol zdeskami a odzgor z jelovemi letvicami; a to je se na rastove stope pribito. Na vrtu je vulinec za čmele, obrnjen sprvem krajom na vrt, a zadjna strana obrnjena vu dvor i stoji jedne lijnije splotom. Vu dvoru je nuz ižo posadjeno trsje. za oto trsje je priredjena koliba i lozje je gore spelano i skolibe onda mam na šanto. Šanta velimo začetku na iže (Feuermauen) Vu dvoru so tri velike jaboke (plod piscovoga truda) i jedna mlada, tri male ruške, jedna duda i dve slive. Osim toga na vrčaku so dve slive i jedna breskva. Čovek bi si mogel misliti da to ne malo gruntišče, kad ima tuliko stajna i sadja nanjem pak još i vrt, a po istine nema više nego 150 klaftrov. Još e jeden trs nuz plot na vrtu, jeden pred vulincom i puščen gore pod krov vulinca a jeden e pod zidom nuz medjo. Ov zadjni ima raspelano lozje nadaleko nuz zid. Zovoga trsja imamo dosta grozdja za zobati i naberemo još vedro (akov) vina šnjega. Vuvom dvoru nema niti jedne travice. Sako pramalete vožena ledina s ciglene i pometana po dvoru, kad se menje hoda, ali nemre nikaj narasti, kad kokoši se spučo, kaj so želne trave. Sadili smo i tormana (hrena) samo da bo nekaj zelenoga na zemle, no jedini on raste.
Vu jednom dvoru ima velike razlike od drugoga. V jednome čisto, se pometeno, saka stvar na svojem mestu, a vu drugom se razmetano, vode leži po dvoru na mlake; slama i seno rastepeno a neprizobatano, gnoj razčeprkan i razlečen po dvoru, dok e vu onom prvom lepo primetan i slaminje čisto pozobatano. Pak se i ludi spominjajo za one koji imajo se vredu, vele; pri onome čoveku se čisto i lepo vredu. Vjesen vele: eme tu lepo kao v paradizu. Za onoga pak pri kojeme nered vele: jakotije pri onom čoveku nered. Se mu je po dvoru rasitano, smrad kaj se čoveku oče bluvati dok mu k stajnu dojde. Marliv pokosi ili z motikom ostruže drača i na vulice okraj svojega gruntišča a nevalanec neče ni vu dvoru. I gospoda zapovedajo ali on ipak neče.
KOMENTARI