„Vuzmeno“ kolo u Virju


U podravskim su se mjestima za Božića i Uskrsa plesala božična i vuzmena kola. Virje je poznato po svome vuzmenom kolu. Nakon četrdesetodnevne korizmene zabrane s Uskrsom je počinjalo razdoblje u kojem je ponovno bilo dopušteno plesanje, pjevanje i sviranje. Virovsko vuzmeno kolo plesalo se na Uskrs poslije svečana objeda ili poslije večernje mise, i do pet sljedećih nedjelja zaredom. Plesalo se na ulici, odnosno na raskrižjima, gdje je bilo najviše mjesta. Kolo su priređivale djevojke, ovisno o broju djevojaka iz određene ulice. Bila su poznata Gajska kola (Gajeva ulica), Gorička, Mitrovečka, Trnovečka… Za tu priliku napravile bi slavoluk od zelenila i cvijeća. Obično bi se u kolo prihvatile prvo djevojke, najmanje njih desetak, pa bi zapjevale: Oj djevojko dušo moja, oj djevojko!. Potom bi zakoračile nalijevo, pa se malo nagnule nadesno, i tako se kolo lagano okretalo. Pjesmu je vodila ona djevojka koja je najljepše pjevala, a ostale su ponavljale. Za to su vrijeme momci stajala sa strane i čekali dotle dok koji ne bi bio pozvan od pojedine djevojke u kolo. Djevojkama je kolo bilo jedinstvena prigoda da se pokažu u čim ljepšoj opravi, koju su vrijedne majke tkale, šile, vezle i pripremale cijelu zimu, pa čak i potrošile ponešto novca krišom prišteđenog tijekom godine, a da to muževi ni znali nisu. Naravno da su majke bile najvjernija publika.

 
comment 

KOMENTARI

Komentari

Ova stranica koristi Akismet za smanjenje neželjene pošte. Saznajte kako se obrađuju podaci vaših komentara.

Podravske širine