Hrvatski sabor kulture savez je udruga i krovna organizacija kulturno-umjetničkog amaterizma u Republici Hrvatskoj. Savez okuplja više od tisuću udruga s oko 2.200 izvođačkih sastava i 800 različitih folklornih skupina, 56 plesnih skupina, 16 sastava mažoretkinja, 252 kazališne skupine, 82 likovne grupe, 57 literarnih grupa, 129 puhačkih orkestara, 15 mandolinskih orkestara, 107 tamburaških orkestara, 207 tamburaških sastava, 217 pjevačkih zborova, 135 malih vokalnih sastava i 131 izvorni mali vokalni sastav, ukupno više od 80.000 članova. Hrvatski sabor kulture utemeljen je na stoljetnoj tradiciji i kontinuitetu kulturno-umjetničkog amaterizma čiji počeci sežu u sredinu 19 stoljeća.
Sve je počelo 1875. godine kada je desetak tadašnjih pjevačkih zborova osnovalo Hrvatski pjevački savez. Ulogu saveza, proširenu na sve amaterske kulturno umjetničke djelatnosti, nakon Drugog svjetskog rata preuzeo je Savez kulturno-prosvjetnih društava Hrvatske osnovan 1948. godine. Kao takav djelovao je do 1955. godine kada nastavlja s radom pod nazivom Prosvjetni sabor Hrvatske do (1983). Otad do 1991. djeluje kao Kulturno-prosvjetni sabor Hrvatske, a od 1991. godine do danas kao Hrvatski sabor kulture. Između ostaloga Sabor godišnje priređuje manifestacije na razini države, na kojima se predstavljaju i vrednuju najbolja ostvarenja amaterskog kulturno-umjetničkog stvaralaštva (susreti pjevačkih zborova, puhačkih i tamburaških orkestara, kazališnih, folklornih, plesnih ansambala, vokalnih, likovnih i književnih skupina te pojedinaca). Na njima sudjeluju svi oni koji su to izborili na prethodno održanim selekcijskim županijskim i regionalnim natjecanjima ili preslušavanjima.
Zašto ovo pišemo? Zato što su đurđevečki amaterski kulturni stvaratelji jedni od malobrojnih u Hrvatskoj koji su osvojili Zlatne plakete u različitim kategorijama, i to neki po nekoliko puta. Svjedoci smo proteklih dana uspjeha Puhačkog orkestra DVD-a Đurđevac, odnosno njihove Zlatne plakete osvojene na 33. Susretu hrvatskih puhačkih orkestara u Novom Vinodolskom. Nakon svih preslušavanja stručno je povjerenstvo puhačkom orkestru u C kategoriji koncertnog programa dodijelilo prvu nagradu, to jest, Zlatnu plaketu s pohvalom i flautu na dar. Isti uspjeh postigli su i 2017. godine. S dvije Zlatne plakete u kategoriji folklornih malih vokalnih sastava i komornih zborova može se pohvaliti i Ženski vokalni sastav Đurđevčice, koji se njima okitio 2016. i 2018. godine. Lani je Zlatnu plaketu za likovne radove svojih članova osvojila i Udruga Peski-art, kao najuspješnija udruga na Susretu likovnih stvaralaca. Prvu pak Zlatnu plaketu, točnije Plaketu Mihovil Pavlek Mikina za literarno stvaralaštvo na dijalektu, donio je u Đurđevec Vladimir Miholek sa 28. susreta neprofesionalnih hrvatskih pisaca 2008. godine. Ovo je pravi pokazatelj da se po tom pitanju u Đurđevcu vrlo kvalitetno radi u udrugama i pojedinačno, dakle, svirači, pjevači, slikari i pisci, uz pohvale i voditeljima Božidaru Škurdiji, Kristini Benko Markovica i Franji Mihočki.
Izvori fotografija:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2123398301243809&set=pcb.2123401944576778&type=3&theater
KOMENTARI